Opiekun osoby starszej to niezwykle potrzebny zawód – zwłaszcza w sytuacji, gdy europejskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Jakie kwalifikacje potrzebne są w tej pracy? Wyjaśniamy.
Opiekun osoby starszej – czym się zajmuje?
Opiekun osoby starszej pracuje z seniorami i osobami schorowanymi. Zakres obowiązków opiekunów dotyczy zdrowia, spraw bytowych, samopoczucia i życia społecznego podopiecznych.
Praca opiekuna osoby starszej polega na opiece i pielęgnacji seniorów, którzy nie radzą sobie samodzielnie w codziennych czynnościach. Opiekunowie osób starszych niosą pomoc w planowaniu, organizacji i wykonywaniu obowiązków domowych. Dbają o stan zdrowia i higienę seniorów, a także dotrzymują im towarzystwa w czasie wolnym.
Przykładowe obowiązki opiekuna osoby starszej:
pomoc w czynnościach higienicznych (mycie, kąpanie, golenie, czesanie, itp.)
aktywizowanie podopiecznych
usprawnianie osoby starszej, np. pomoc w zaleconej przez lekarza rehabilitacji, czy organizowanie w miarę aktywnego spędzania czasu
przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osoby starszej
pomoc osobie starszej w utrzymywaniu kontaktów społecznych (z rodziną, sąsiedztwem, znajomymi itp.)
pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego
zapewnienie bezpieczeństwa osobie starszej
pierwsza pomoc w razie zagrożenia zdrowia lub życia
opracowanie planu opieki długoterminowej osoby starszej
praca z dokumentacją dotyczącą zdrowia i sytuacji społecznej osoby starszej
rozpoznawanie sytuacji i potrzeb osoby starszej
pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych, załatwianie związanych z tym spraw
przestrzegania etyki zawodowej, przepisów prawa opieki społecznej itd.
Opiekun osoby starszej – cechy i predyspozycje
Opiekunki i opiekunowie osób starszych mają zadania, których wykonywanie wymaga specjalnych predyspozycji oraz cech. Poniżej najważniejsze:
troskliwość
silne poczucie odpowiedzialności za drugą osobę
cierpliwość
życzliwość
wyrozumiałość
umiejętność wczucia się w sytuację seniora/ seniorki
dojrzałość emocjonalna
komunikatywność
radzenie sobie w trudnych sytuacjach
umiejętność radzenia sobie ze stresem i obciążeniem emocjonalnym
stan zdrowia i kondycja fizyczna pozwalające na wypełnianie obowiązków związanych z podnoszeniem innych osób, pomaganiem im w poruszaniu się itp.
Zastanawiasz się, czy posiadasz predyspozycje do tej pracy?
Zadaj sobie pytania:
a) Czy jesteś osobą pomocną, która często bezinteresownie działa na rzecz innych?
b) Czy potrafisz poświęcić uwagę drugiej osobie na tyle, by czuła, że może na Ciebie liczyć?
c) Czy uważasz się za osobę, która potrafi wysłuchać innych?
d) Czy uważasz, że każdemu należy się szacunek?
e) Czy uważasz się za osobę cierpliwą?
f) Czy lubisz rozmawiać z ludźmi i zależy Ci na komforcie drugiej osoby w rozmowie?
g) Czy dobrze radzisz sobie ze stresem?
h) Czy potrafisz pracować z dokumentacją?
i) Czy załatwianie spraw urzędowych i reprezentowanie spraw drugiej osoby nie stanowią dla Ciebie problemu?
j) Czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do dźwigania i pracy w ciągłym ruchu?
Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiadasz „tak”, praca opiekuna osoby starszej jest dla Ciebie! Seniorzy i seniorki pod Twoją opieką będą czuli się bezpiecznie i komfortowo.
Jak zostać opiekunem osoby starszej?
Chcesz zostać opiekunem / opiekunką osób starszych? Zapisz się do szkoły policealnej Żak. Zdobędziesz pełne kwalifikacje potrzebne do zatrudnienia w tym zawodzie w kraju i za granicą. Nauka trwa 2 lata.
Edukacja na kierunku Opiekun osoby starszej obejmuje między innymi:
Zasady organizacji opieki nad osobą starszą
Zasady organizacji wsparcia dla osoby starszej
Zasady aktywizacji społecznej
Psychologię i socjologię w opiece nad osobą starszą
Metodykę pracy opiekuńczej
Język migowy
Język obcy w pomocy społecznej
Po dwóch latach nauki podejdziesz do egzaminu zawodowego z kwalifikacji: Świadczenie usług opiekuńczo - wspierających osobie starszej (SPO.02.)
Dlaczego warto?
Kierunek Opiekun osoby starszej w szkole policealnej Żak jest dla osób, które chcą nauczyć się dobrego zawodu i zdobyć powszechnie uznawane kwalifikacje.
Nauka w Żaku jest bezpłatna, jeżeli zachowasz frekwencję powyżej 50% w ciągu roku. O szczegóły zapytaj w sekretariacie szkoły w Twoim mieście.
Po ukończeniu nauki otrzymasz świadectwo MEN i uzyskasz tytuł opiekuna osoby starszej. Solidnie przygotujesz się do egzaminu kwalifikacyjnego (SPO.02.).
W Żaku nauczysz się wszystkiego, co trzeba, aby pracować jako opiekun w DPS. Opieka nad potrzebującymi, dbanie o ich zdrowie i higienę, aktywizacja, a przede wszystkim życzliwe wspieranie osób niesamodzielnych — w trakcie nauki to wejdzie Ci w krew.
Nauka w Żaku przewiduje między innymi język migowy i język obcy w opiece społecznej. Dzięki temu Twoje perspektywy na zdobycie dobrze płatnej pracy znacznie wzrosną. Jeżeli masz plany, by po szkole szukać pracy za granicą, ze znajomością języka obcego będzie Ci łatwiej.
Opiekun osoby starszej – praca i zarobki
Opiekun i opiekunka osoby starszej znajdą pracę w Polsce i za granicą. Poniżej szczegóły.
Miejsca pracy opiekuna osoby starszej to:
domy seniora / domy pogodnej starości i domy opieki
hospicja i placówki opieki paliatywnej
prywatne firmy opiekuńcze
Opiekunowie osób starszych często świadczą usługi prywatne. Zatrudniają się do opieki osób prywatnych na umowę lub zakładają działalność gospodarczą.
Ile zarabia opiekun osoby starszej?
Pensje opiekunów osób starszych są zróżnicowane. Zależą od miejsca pracy, sektora (jednostka budżetowa, samorządowa, prywatna, czy indywidualne zlecenie prywatne), formy zatrudnienia i innych czynników.
Szacuje się, że przeciętne wynagrodzenie w opiece nad osobami starszymi w placówkach państwowych i samorządowych wynosi od 4300 do 5000 zł brutto podstawy. Do tej podstawy dolicza się dodatki, a wśród nich stawki za pracę w godzinach nocnych, w niedziele i święta.
Wynagrodzenia w sektorze prywatnym są z reguły wyższe. Wynoszą od 5000 zł brutto wzwyż.
Jeszcze inne stawki są oferowane w pracy za granicą. Opiekunki osób starszych w Niemczech czy Holandii mogą liczyć na podstawowe wynagrodzenie w kwocie 1600-1700 euro, a w Wielkiej Brytanii od 2000 do 2700 funtów.
Ciekawostki
W związku z tym, że długość życia ludzi zasadniczo ulega wydłużeniu, zmienia się pojęcie osoby starszej oraz metody pracy z nią. Wiążą się z tym ciekawostki, które poniżej.
Twórcy nowych technologii wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństw starzejących się. Popularność zdobywają urządzenia takie jak opaski monitorujące funkcje życiowe, czy czujniki upadku. Producenci co rusz wprowadzają na rynek nowe rozwiązania technologiczne, które mogą znacznie pomóc opiekunom osób starszych w ich pracy.
Ilu lat dożyli rekordziści w długości życia? Wśród osób z potwierdzonymi dokumentami na pierwszym miejscu jest pochodząca z Francji Jeanne Calment (1875-1997), która żyła 122 lata i 164 dni. Na drugim miejscu tej listy jest Polka, Tekla Juniewicz (1906 - 2022), żyjąca 116 lat i 70 dni. 116 lat i 54 dni żył Japończyk, Jiroemon Kimura (1897–2013).
Czy wiesz, że jeszcze 100 lat temu w Europie średnia długość życia ludzi wynosiła około 40 lat? Oznacza to, że wtedy seniorem moglibyśmy nazwać osobę, która współcześnie jest w wieku średnim.
***
Opiekun osoby starszej — kierunek dla Ciebie!