Praca po Żaku

pomagaj swoim podopiecznym i wspieraj ich

Praca w szeroko pojętej branży opiekuńczej może dawać wiele satysfakcji. Żeby pracować jako opiekun czy terapeuta, nie wystarczy ukończyć odpowiedni kurs. To praca dla ludzi z prawdziwym powołaniem i określonymi predyspozycjami

Do kategorii „Opieka i wsparcie” zaliczyliśmy następujące zawody:

  • opiekunka środowiskowa

  • asystent osoby niepełnosprawnej

  • opiekunka dziecięca

  • opiekun w domu pomocy społecznej

  • asystent nauczyciela przedszkola

  • opiekun medyczny

  • opiekun osoby starszej

  • instruktor ds. terapii uzależnień

  • terapeuta zajęciowy

  • konsultant ds. dietetyk

  • trener personalny z elementami fitness

  • zoopsycholog.

Poniżej znajdziesz krótkie opisy poszczególnych zawodów – jeżeli będziesz chciał poznać więcej szczegółów, znajdziesz je w rozbudowanym opisie („czytaj więcej”). Umieściliśmy tam: 

  • poszerzony opis zawodu 

  • pożądane cech i wymagane kwalifikacje

  • ścieżki rozwoju

  • perspektywy zatrudnienia

  • aktualne zarobki.


Opiekunka środowiskowa 

Opiekunka środowiskowa udziela wsparcia społecznego swoim podopiecznym. Najczęściej są to czynności takie jak toaleta i ubieranie, podawanie leków, karmienie, spacery, ćwiczenia, gotowanie, sprzątanie, gospodarowanie pieniędzmi. Opiekunka tworzy optymalne warunki życia dla swoich podopiecznych. Wspiera ludzi przewlekle chorych, samotnych i seniorów. Do jej zadań należy także ich motywowanie do aktywności fizycznej, intelektualnej i społecznej

Opiekunka środowiskowa – czytaj więcej >>

Asystent osoby niepełnosprawnej

Asystent osoby niepełnosprawnej wspiera podopiecznego w codziennym funkcjonowaniu. Udziela pomocy w wykonywaniu codziennych czynnościach, takich jak ubieranie się, spożywanie posiłków, mycie się, przemieszczanie się. Asystent osoby niepełnosprawnej służy wsparciem przy załatwianiu spraw urzędowych czy umawianiu wizyt lekarskich.

Asystent osoby niepełnosprawnej – czytaj więcej >>

Opiekunka dziecięca

Opiekunka dziecięca to nie tylko wsparcie dla rodziców. Przede wszystkim to osoba zajmująca się codzienną pielęgnacją dziecka oraz dbaniem o jego rozwój. Jej zadaniem jest stymulowanie rozwoju podopiecznego i prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. 

Opiekunka dziecięca – czytaj więcej >>

Opiekun w domu pomocy społecznej

Opiekun w domu pomocy społecznej zaspokaja potrzeby bio-psychospołeczne podopiecznych placówek pomocy społecznej. Wykorzystuje wiele metod i narzędzi terapeutycznych i rehabilitacyjnych, aktywizuje i stymuluje rozwój podopiecznych. Zadaniem opiekuna DPS jest także rozpoznanie i ocena stanu podopiecznego. Jest to pracownik pierwszego kontaktu, ktoś, kto pozostaje w bezpośredniej relacji z mieszkańcami danej placówki. Pracuje z osobami samotnymi, chorymi, pokrzywdzonymi przez los i seniorami. Współpracuje z personelem placówki, lekarzami i rehabilitantami oraz jest w kontakcie z rodziną podopiecznego.

Opiekun w domu pomocy społecznej – czytaj więcej >>

Asystent nauczyciela przedszkola

Asystent nauczyciela przedszkola jest osobą, która wspiera nauczyciela przedszkolnego w sprawowaniu opieki nad dziećmi, a także w czynnościach porządkowych i w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Pomaga też dzieciom przy posiłkach.  Odpowiada także za organizowanie dzieciom wolnego czasu i odciąża nauczyciela. 

Asystent nauczyciela przedszkola - czytaj więcej >> (linkowanie wewnętrzne)

Opiekun medyczny

Opiekunowie medyczni są zatrudniani zarówno w publicznych domach opieki i pomocy społecznej, w hospicjach i sanatoriach, jak i w prywatnych domach – do opieki nad członkiem rodziny. Do zadań opiekuna medycznego należy m.in. wspieranie w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel, ubieranie się, jedzenie i poruszanie się. Do obowiązków należy także pomoc w przyjmowaniu leków czy monitorowanie stanu zdrowia.

Opiekun medyczny – czytaj więcej >>

Opiekun osoby starszej

Opiekun osoby starszej zajmuje się osobami w podeszłym wieku, które mają problem z samodzielnym funkcjonowaniem. Do obowiązków opiekuna osoby starszej należy m.in. pomoc w codziennych czynnościach (takich jak kąpanie, jedzenie, ubieranie się poruszanie się), aktywizowanie i organizowanie zajęć dostosowanych do stanu zdrowia podopiecznego, dbanie o porządek w domu.

Opiekun osoby starszej – czytaj więcej >> (linkowanie wewnętrzne)

Instruktor ds. terapii uzależnień

Instruktor ds. terapii uzależnień pracuje z osobami, które zmagają się z nałogiem. Pomaga im w wychodzeniu z uzależnienia i odzyskaniu równowagi psychicznej. 

Instruktor ds. terapii uzależnień – czytaj więcej >>

Terapeuta zajęciowy 

Praca terapeuty zajęciowego polega na organizowaniu zajęć dla osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych fizycznie lub psychicznie. Terapeuta dostosowuje charakter zajęć do potrzeb podopiecznych. Celem terapii zajęciowej jest przystosowanie podopiecznych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie

Terapeuta zajęciowy – czytaj więcej >>

Konsultant ds. dietetyki

Konsultant ds. dietetyki posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu żywienia człowieka. Wykorzystuje ją do przygotowania diety dostosowanej do potrzeb i stanu zdrowia swojego klienta. Konsultant ds. dietetyki jest w stanie ułożyć jadłospis dopasowany do potrzeb osób, które borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi – np. otyłością, cukrzycą czy alergią pokarmową. 

Konsultant ds. dietetyki – czytaj więcej >>

Trener personalny z elementami fitness

Trener personalny wspiera swojego klienta w działaniach, które mają na celu poprawę kondycji fizycznej, zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Do zadań trenera personalnego należy m.in. opracowanie planu treningowego dopasowanego do potrzeb i możliwości klienta, prowadzenie treningów, monitorowanie postępów i edukowanie podopiecznego. 

Trener personalny z elementami fitness – czytaj więcej >>

Zoopsycholog

Zoopsycholog jest specjalistą, który bada i analizuje zachowania zwierząt. Zoopsycholog pomaga w znalezieniu źródła niepokojących zachowań, takich jak agresja, strach czy nieposłuszeństwo. Ponadto doradza właścicielom, jak właściwie zajmować się zwierzętami. 

Zoopsycholog – czytaj więcej >>

Dla kogo jest praca w zawodach związanych z opieką i wsparciem?

Zawody opiekuńcze powinny wykonywać jedynie osoby z prawdziwym powołaniem, które chcą pomagać innym. Muszą być to jednostki z ogromną empatią, cierpliwe i komunikatywne. Muszą umieć wysłuchać drugiego człowieka. Dobrze, by umiały szybko adaptować się do nowych warunków i odnajdywać się w trudnym i stresujących sytuacjach. W pracy tej odnajdą się osoby wrażliwe, ale jednocześnie asertywne i twardo stąpające po ziemi. Muszą być odporne na przykre sytuacje, które dotykają ich podopiecznych. Tylko taka postawa daje możliwość niesienia prawdziwej pomocy. Przede wszystkim jednak w pracy tej odnajdą się osoby, które po prostu lubią ludzi i są w stanie zatroszczyć się o drugiego człowieka. 

Opieka i wsparcie – cechy i predyspozycje 

  • empatia

  • życzliwość

  • przyjazne usposobienie

  • wrażliwość

  • cierpliwość

  • asertywność

  • komunikatywność

  • łatwość nawiązywania kontaktów

  • odporność na stres.

Dlaczego warto pracować w opiece?

Przedstawiane tutaj zawody mają liczne zalety. Najważniejszą z nich jest ogromna satysfakcja, jaka wiąże się z niesieniem pomocy innym. Wspaniale jest mieć świadomość, że dzięki pomocy podopieczny jest zadbany i ma chęć do życia – jego sytuacja zmienia się na lepsze. Możliwość poprawy czyjegoś losu i sprawienia, że świat jest lepszym miejscem, jest bezcenna. Opiekun czy terapeuta bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za drugiego człowieka. Musi wykonywać swoje obowiązki sumiennie, mając na względzie przede wszystkim dobro swoich podopiecznych.

Opieka i wsparcie – perspektywy pracy i zarobki 

Opiekunka środowiskowa może pracować w domach pomocy społecznej, domach małego dziecka, fundacjach i instytucjach opiekuńczych, a także w prywatnych domach. Asystent osoby niepełnosprawnej znajdzie pracę w domach pomocy społecznej, sanatoriach, szpitalach, hospicjach, domach samopomocy, ośrodkach adaptacyjnych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Może także pomagać niepełnosprawnym w ich domach. Opiekun DPS i pracownik pomocy społecznej znajdą pracę przede wszystkim w domach pomocy społecznej. Asystent nauczyciela przedszkola może pracować w przedszkolach publicznych i niepublicznych, żłobkach, punktach przedszkolnych i klubach maluszka oraz szkolnych świetlicach. Opiekun osób starszych znajdzie zatrudnienie w prywatnych domach i domach opieki. Opiekunka dziecięca odnajdzie się np. w pracy w izbach dziecięcych. 

Ile zarabia się w tych zawodach? Szczegółowe dane znajdziesz w artykułach dotyczących konkretnych zawodów. 


Serwis zak.edu.pl wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim lepiej rozumiemy naszych klientów i dostarczamy bardziej wartościowe treści. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.