Miłość do roślin to hobby, które możesz zamienić w przyszłościowy zawód. Jak to zrobić? Wystarczy zostać florystą! Podpowiadamy, jak wkroczyć do tej branży i gdzie szukać pracy.
Czym zajmuje się florysta?
Floryści tworzą dekoracje z roślin — zarówno wiązanki, bukiety, jak i całe aranżacje wnętrz. Realizują zlecenia na oprawę roślinną rozmaitych okazji oraz zapewniają profesjonalny dobór kwiatów w przestrzeni (biuro, sala bankietowa, sala konferencyjna, sesje fotograficzne itp.).
Florysta/ florystka to znawca kwiatów i innych roślin ozdobnych oraz plastyk i dekorator wnętrz w jednym. Zawód florysty łączy w sobie zamiłowanie do roślin, wrażliwość na piękno i kreatywność.
Przykładowe obowiązki florysty/ florystki:
pielęgnacja roślin;
praca z roślinami żywymi i sztucznymi oraz suszem;
przygotowywanie wiązanek i bukietów;
dekoracja wnętrz za pomocą roślin lub ich imitacji;
komponowanie roślin w projektowaniu ogrodów;
zapewnienie odpowiednich kompozycji kwiatowych na uroczystościach takich jak śluby, chrzciny, urodziny, rocznice itd.;
obsługa imprez okolicznościowych, sesji zdjęciowych, uroczystości itp. pod kątem roślinnego wystroju wnętrz;
prowadzenie szkoleń, warsztatów, kursów florystycznych.
Florysta – dla kogo jest ten zawód?
Praca florysty wiąże się z:
pielęgnacją roślin;
artystyczną kompozycją roślin;
organizacją przestrzeni i dekoracją wnętrz;
obsługą klienta.
W zawodzie florysty ważny jest brak przeciwwskazań zdrowotnych. Jeżeli zmagasz się z alergiami, uczuleniami bądź innymi problemami, skonsultuj się z lekarzem, żeby dowiedzieć się, czy praca z roślinami może wpłynąć na Twoje zdrowie.
Poza tym zastanów się, czy posiadasz potrzebne we florystyce cechy.
Zadaj sobie pytania:
a) Czy lubisz kwiaty?
b) Czy lubisz oglądać rośliny — od doniczek w oknach po całe ogrody?
c) Czy masz wyczucie estetyki, to znaczy czy zwracasz uwagę na ładne przedmioty, ciekawe dodatki, harmonijne kompozycje, piękno w sztuce i w przyrodzie?
d) Czy masz smykałkę do prac plastycznych (rysowanie, dekorowanie)?
e) Czy jesteś osobą dokładną i cierpliwą?
f) Czy masz rozwiniętą wyobraźnię, dzięki której jesteś w stanie zwizualizować sobie, jak będzie wyglądało wnętrze, gdy je udekorujesz?
g) Czy w rozmowie z drugą osobą potrafisz wczuć się w jej potrzeby i oczekiwania?
Jeżeli na większość powyższych pytań odpowiadasz „tak”, zawód florysty jest dla Ciebie. Przy Tobie rośliny rozkwitną, a klienci będą zadowoleni.
Nauka zawodu – jak zostać florystą?
Aby zostać florystą/ florystką, zapisz się do szkoły policealnej Żak. Nauka trwa 1 rok. Przy zachowaniu 50% frekwencji na zajęciach uczysz się bezpłatnie. Nawet jeśli przekroczysz próg 50% nieobecności, to dzięki zdaniu egzaminu zawodowego nadal korzystasz w nauki bez opłat. Chodzi o to, że po dostarczeniu do sekretariatu dokumentu świadczącego o uzyskaniu kwalifikacji zawodowych ewentualna opłata za naukę jest anulowana.
Edukacja na kierunku Florysta obejmuje między innymi:
kulturowe podstawy florystyki;
środki wyrazu twórczego;
kompozycje florystyczne (m.in. funeralne, okolicznościowe, dekoracje wnętrz, aranżacje obsadzone i inne);
materiałoznawstwo roślinne;
materiałoznawstwo nieroślinne;
przedsiębiorstwo florystyczne;
sprzedaż i usługi we florystyce;
język obcy we florystyce.
Po 1 roku nauki podejdziesz do egzaminu zawodowego z kwalifikacji: Wykonywanie kompozycji florystycznych (OGR.01).
Czy warto zostać florystą?
Nauka w szkole policealnej Żak na kierunku Florysta to strzał w dziesiątkę dla osób, które chcą w życiu czegoś więcej. Potrzebują nie tylko zawodu, ale sposobu na życie w zgodzie z potrzebą piękna i rozkwitu.
Zawód florysty otwiera możliwości rozwoju zamiłowania do roślin, uzdolnień artystycznych i umiejętności pracy z klientem. Połączenie tych trzech obszarów wróży przyszłość usłaną różami i to tymi pnącymi. Florystyka to branża, w której tendencja do podążania wzwyż jest naturalna.
W trakcie rocznej nauki poznasz tajniki pracy florysty/ florystki, dzięki czemu po szkole podejmiesz pracę w zawodzie. Nauczysz się między innymi wykonywać kompozycje florystyczne, aranżować przestrzenie za pomocą roślin, a nawet wytwarzać biżuterię floralną. Brzmi ciekawie? To dopiero początek.
Opanujesz obsługę programów graficznych, które służą florystom/ florystkom w ich codziennej pracy. Dowiesz się, na czym polega florystyczny biznes, żeby mieć podstawy do prowadzenia własnej działalności, bo może zdecydujesz się na B2B. Będziesz uczyć się zawodowego języka angielskiego, żeby Twoja kariera mogła zapuścić pędy poza granicami.
W szkole policealnej Żak zdobędziesz wiedzę i umiejętności zawodowe we florystyce na poziomie wymaganym do egzaminu kwalifikacyjnego.
A później? W tym zawodzie rozkwitasz, a ciągły rozwój owocuje satysfakcją i poczuciem, że robisz coś ważnego dla siebie i innych.
Florysta - perspektywy zatrudnienia
Gdzie trzeba kwiatów, tam floryści i florystki mogą zapuszczać korzenie. To zawód wielu możliwości. Ogranicza je fantazja, która sama nie ma granic.
Przykładowe miejsca pracy florysty/ florystki:
kwiaciarnie,
firmy zajmujące się utrzymaniem zielenii,
hotele,
domy weselne,
agencje eventowe.
Floryści/ florystki mają otwartą drogę do podjęcia działalności na własny rachunek. Wiele osób decyduje się wyspecjalizować w jakiejś niszy, na przykład obsłudze uroczystości weselnych albo imprez firmowych.
Ciekawym rozwiązaniem jest świadczenie usług przy sesjach fotograficznych, dla twórców nagrań, czy organizatorów wydarzeń (od imprez okolicznościowych po konferencje biznesowe).
Część florystów i florystek idzie w kierunku dekoracji wnętrz do tego stopnia, że we współpracy z projektantami i dekoratorami wnętrz świadczą usługi w branży nieruchomości.
Ile zarabia florysta?
Zarobki florystów i florystek są zróżnicowane. Ważnym czynnikiem jest forma zatrudnienia, to znaczy, czy pracujesz na etat, czy prowadzisz własną firmę (usługi B2B).
Pensje na etacie oscylują w przedziale od 4242 zł brutto do 7824 zł brutto. Wiele zależy od tego, czy zajmujesz się indywidualnymi zamówieniami, na przykład w kwiaciarni, czy może wykonujesz zlecenia na aranżacje wnętrz.
Doświadczeni floryści/ florystki pracujący dla klientów w eventach, mediach bądź nieruchomościach, są w stanie uzyskiwać bardzo wysokie dochody. Zwykle pracują na zlecenia albo według stawki godzinowej. Tu nie ma górnej granicy zarobków, a nawet początkowa dolna szybko idzie w górę wraz z doświadczeniem i dobrą opinią u klientów.
Ciekawostki
Dla wielu osób zawód florysty/ florystki sam w sobie nadal stanowi ciekawostkę. Ma jednak już nawet swoje święto w kalendarzu. Od 2010 roku obchodzimy dzień florysty, który przypada na 27 kwietnia.
Z florystyką wiąże się wiele ciekawostek i historii, a wśród nich takie oto kwiatki:
Najbardziej okazały kwiat na świecie to raflezja (bukietnica Arnolda, Rafflesia arnoldii). Ta roślina osiąga średnicę 1 metra, przy czym waży 10 kg. Występuje na Borneo (na terenach Indonezji i Malezji) oraz na Sumatrze (Indonezja).
Największy bukiet świata wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa powstał w 2024 roku w Dosze, stolicy Kataru. Ta rekordowa kompozycja florystyczna składa się z 5564 kwiatów petunii. Jest wysoka na 6 metrów, a jej średnica wynosi tyle samo. Bukiet można oglądać w dzielnicy Dohy o nazwie Katara Cultural Village.
Czy wiesz, że tulipany wcale nie pochodzą z Holandii? Wzięły się z terenów dawnego Imperium Osmańskiego (dzisiejsza Turcja), skąd do Niderlandów zostały sprowadzone w XVI wieku.
***
Florysta — zawód dla Ciebie!